Články:
Očistné jarné kúry
Zima už pomaly ale isto končí a s ňou aj konzumácia údeného či pečeného mäska, prerastenej slaniny, klobás, segedínskeho gulášu a alkoholu…no skrátka všetkého, čo sme si cez zimu dožičili, aby nás zahrialo.
Nastupuje jar a my sa chceme tešiť zo slnečných lúčov, prebúdzajúceho sa života a čerstvých potravín. Je to aj čas na prečistenie organizmu od všetkého zlého, čo sa za zimu v nás uskladnilo. Hlavne pečeň a ľadviny potrebujú najviac pomôcť. Netreba chodiť do lekárne, či kupovať si takzvané osvedčené kúry za veľa peňazí. Mám tu pre Vás riešenia , ktoré nám ponúka naša matka Príroda.
1. Žihľava.
Väčšina z nás si hneď predstaví tú neznesiteľnú, pŕhlivú burinu, ktorá len zarastá záhradku a s ktorou máme toľko roboty, aby sme ju odtiaľ vytlačili. Keby ľudia vedeli, aká je liečivá, pestovali by len žihľavu ;) Už v staroveku si žihľavu veľmi ctili. Len málokto vie, o jej liečivých účinkoch. Liečivý je koreň, stonka i kvety.
Nájdete ju vo vlhkých lesov, rastie pozdĺž ciest, na brehoch riek a potokov. Hojne rastie v blízkosti ľudských sídlisk a indikuje vysoký obsah dusíka v pôde. Na mnohých miestach vytvára husté, jednoliate porasty. Na horách ju nájdeme v okolí chát a horských usadlostí. Žihľava obsahuje vitamíny C a B a provitamín A, a bohatá je aj na železo, horčík a vápnik. Nechýbajú ani flavonoidy s antioxidačnými účinkami či fytoncídy, ktoré ničia baktérie.
Žihľava je naša najlepšia krvčistiaca a súčasne krvotvorná liečivá rastlina.
Čaj zo žihľavy prelieči obličky, žlčník i pečeň, pomáha pri anémii, alergii, bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje metabolizmus. Priaznivo ovplyvňuje činnosť vylučovacích čriev a pôsobí mierne močopudne. Pomáha aj pri chrípke, klasickej či črevnej. Má dobrý vplyv na slinivku brušnú, žihľavový zápar znižuje hladinu cukru v krvi. Práve preto je ideálnym nápojom pre diabetikov. Žihľavový čaj zároveň riedi krv, zastavuje vnútorné krvácanie a zmierňuje silné menštruačné krvácanie.
Naordinujte si štvortýždňovú očistnú kúru popíjaním žihľavového čaju. Jednu až dve čajové lyžičky zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody a päť až desať minút lúhujte. Pite ho nesladený trikrát denne po dúškoch a onedlho sa rozlúčite nielen s vyrážkami, bolesťami hlavy ale i s anémiou.
Pri očistnej čajovej kúre sa pripravte na častejšie návštevy toalety, rastlina je močopudná. Z tela preto rýchlejšie vyplavuje škodliviny, najmä prebytok močoviny. Popíjajte ju pri zápaloch močových ciest, obličkových chorobách, tvorbe močových kameňov, ale i reumatických ochoreniach. Zároveň vám povzbudí pečeň, žlčník a pankreas.
Žihľava je bohatá na železo, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek. Našťastie, na rozdiel od špenátu, má veľa vitamínu C, ktorý napomáha vstrebávanie železa.
Žiľava je dobrým pomocníkom i pri stavoch únavy, vyčerpanosti , ktorá vzniká nedostatkom železa v tele. Vtedy je najlepšie užívať čerstnú źihľavu, ktorá obsahuje železo. Môžte si z nej spraviť chutný jarný šalát. Po žihľavovej kúre sa pomerne rýchlo cítime telesne lepšie, vracia sa energia a tvorivá sila, človek začina i navonok viditeľne rozkvitať.
V našej jarnej ponuke nájdete krvčistiaci žihľavový sirup lahodnej chuti.
2. Medvedí cesnak.
Ďalším významným pomocníkom našej matky Prírody pri jarnej kúre odhlieňovania a prečisťovania je Medvedi cesnak.
Medvedí cesnak prečisťuje celé telo, odstraňuje choré, usadené látky, ozdravuje krv, vypudzuje a zneškodňuje jedovaté látky z tela.
Je prvou jarnou rastlinou, ktorú môžme konzumovať. Rastie na vlhkých lúkach, bohatých na humus, v tienistých a lužných lesoch, pod krovinami a v listnatých a horských lesoch. Jeho silnú cesnakovú vôňu zacítime skôr, ako ho zbadáme. Má jasnozelené, kopijovité, lesklé, konvalinke podobné listy, vyrastajúce priamo z podlhovastej cibule. Hladká jasnozelená stonka s bielym okolíkom kvetov je až 30cm vysoká.
Medvedí cesnak má podobné vlastnosti ako cesnak kuchynský, len značne liečivejšie. Je preto vhodný najmä ako súčasť jarných kúr na prečistenie a lieči chronické kožné choroby.
Kedže listy v suchom stave strácajú liečivé účinky, na jarné prečisťovanie a odhlienenie sa používajú vždy čerstvé listy.
Nakrájané nadrobno sú výborné na chlieb, ako korenina na dochutenie polievok a iných jedál. Listy možno upraviť aj ako špenát alebo čerstvý šalát. Kedže vo väčšom možstve je štipľavý, pri príprave špenátu ho miešame so žihľavou. Listy sa zbierajú v apríli, máji pred kvitnutím. Cibule Medvedieho cesnaku sa používajú ako kuchynský cesnak.
Z Medvedieho cesnaku si môžeme pripraviť i liehový výťažok. Nakrájané listy naložíme do fľaše, zalejeme 40% liehom alebo vodkou a necháme 2 týždne lúhovať. Potom zmes scedíme, dáme do fliaš a užívame denne ráno 10- 15 kvapiek s malým množstvom vody ( alebo I na potieranie rán ). Tieto kvapky vynikajúco podporujú pamäť a predchádzajú vápenateniu ciev.
Medvedí cesnak priaznivo pôsobí na žalúdok a črevný systém. Je veľmi účinný ako prostriedok proti prudko prebiehajúcim chronickým hnačkám sprevádzaných plynnatosťou a kolikami, pomáha pri zápaloch. Má antibakteriálne účinky, ktoré súvisia so schopnosťou zvýšiť odolnosť buniek voči baktériám. Podporuje hojenie otvorených rán a liečia sa ním kožné vyrážky, povrchové vredy a lišaje.
3. Breza previsnutá
Z liečebného hľadiska patrí breza medzi prastaré liečivé prostriedky. Starí Kelti jej prisudzovali čarovnú moc a mali taktiež vo zvyku zdobiť dom poctivých panien brezovým lístím. Používali ju na skrášľovanie i pri jarných očistných kúrach na prečistenie krvi. Brezové listy aktivujú látkovú výmenu a hospodárenie s tekutinami. Keď podporíme prirodzené odvodňovanie organizmu konzumáciou brezovej šťavy, môžeme urýchliť procesy zbavovania sa nahromadených škodlivín. Taká vnútorná očista sa samozrejme odrazí na zdraví a vzhľade pokožky.
Napríklad vo Francúzsku i Rusku sa u širokých vrstiev obyvateľstva popri účinnej očiste hrubého čreva klystírmi teší obľube pitná kúra obsahujúca výluh z brezových listov. Prináša úľavu organizmu podporením vylučovania usadenín z obličiek, čím nepriamo pomáha tiež činnosti srdca. Významne prispieva k predchádzaniu degeneračných chorôb (skleróza, reumatizmus). Počas tejto 3-4 týždňovej kúry stačí vylúčiť silne kyselinotvorné potraviny (mäso, vajcia), inak nie je potrebná výrazná zmena jedálneho lístka. Organizmus sa detoxikuje - vďaka podpore vylučovania prestáva viazať vodu, miznú najmä opuchy nôh, postava sa zoštíhľuje, čo len prispieva k obľube kúry najmä u žien.
Predmetom zberu je list, pupene, kôra a miazga . Mladé a lepkavé listy sa zbierajú v máji a júni a v košíku sa nemôžu tlačiť aby sa nezaparili . Kôra sa zbiera v marci a apríli, tak že sa odrežú vetvičky s bielou kôrou a táto kôra sa z vetvičiek olúpe. Nálev z listov pôsobí výrazne močopudne a uplatňuje sa pri chorobách močového ústrojenstva , reumatizmu, ekzémoch, arteriskleróze a pôsobí proti zápalovo.Pozor : Droga má slabý hemolytický efekt a preto je nemožno odporučiť na dlhodobé užívanie vyšších dávok.
Čaj z brezových listov:
1 čajová lyžička dobre narezaných listov sa sparí šálkou vriacej vody. Nechá sa 10 minút lúhovať a potom sa scedí. Pije sa nesladený , 3x denne , proti reumatizmu, dne, vyrážkam, vodnateľnosti, pri zápaloch močových ciest a nepravidelnej menštruácii.
Čajová zmes pri dne:
30g listov brezy, 20 g prasličky roľnej, 20 g myšieho chvostu ( rebríčku ), 10 g jehlice , 10 g borievky, 10 g žihľavy , všetky rastliny zmiešame . 2 lyžičky zalejeme ¼ litra vody, necháme lúhovať 5-10 minút a potom scedíme. Pijeme 1 šálku ráno a večer.
Tento čaj podporuje predovšetkým látkovú premenu v tele tým že napomáha odstraňovať kyselinu močovú nahromadenú v kĺboch.
Pri očistných kúrach nesmiete zabudnúť piť dostatočné množstvo tekutín, aby sa mohli škodliviny z tela dostatočne vyplavovať! Denne minimálne 2 litre tekutín najlepšie vodu a nesladené bylinné čaje.